Airsoft Pillerde Voltaj ve Kapasite Değerleri Tüfek Performansını Nasıl Etkiliyor?
Airsoft Pilde Voltaj ve mAh Neyi Belirler?
Elektrikli airsoft tüfekte pilin üzerinde iki sayı yazar: biri voltaj, diğeri mAh. Voltaj motorun ne kadar hızlı döneceğini, yani tüfeğin dakikada kaç atış yapacağını ve tetiğe ne kadar çabuk tepki vereceğini belirler. mAh ise bu gerilimi ne kadar süre sağlayabileceğinizi, yani pilin kaç şarjör boyunca dayanacağını gösterir. İkisi birbirinin yerine geçmez ve ikisinde de "en yüksek olan en iyisi" kuralı işlemez.
Bir airsoft pil seçerken önce tüfeğin hangi pil tipini ve voltajı desteklediğini, sonra mAh, ölçü ve konektörü kontrol etmek gerekir. Aşağıdaki sayılar kampseti.com'daki pil ve şarj cihazı sayfalarından alındı; enerji (Wh) değerlerini voltaj × kapasite formülüyle hesapladım.
Voltaj tüfeğin atış hızını ve tetik tepkisini, mAh ise bir şarjla ne kadar oynayacağınızı belirler. Kampseti'de stokta bulunan airsoft pilleri 8,4 V ve 9,6 V NiMH ile 11,1 V LiPo; kapasiteler 900 ile 2200 mAh arasında, fiyatlar yaklaşık 1.838–2.889 TL. Toplam enerji açısından 11,1 V 2200 mAh LiPo 24,4 Wh depolarken 9,6 V 1600 mAh NiMH 15,4 Wh depoluyor ve buna rağmen 29 g daha hafif (161 g'a karşı 190 g). Ancak 11,1 V her tüfek için uygun değildir; bu voltaj genellikle MOSFET'li ve 11,1 V'u destekleyen sistemler içindir. Şu an katalogda stokta 7,4 V LiPo bulunmuyor.
LiPo pilde her hücre 3,7 V'tur: 7,4 V iki hücre (2S), 11,1 V üç hücre (3S) demektir. Motor devri voltajla birlikte artar; ama tüfeğin motoru, dişlileri ve tetik kontakları bu artışı kaldıramıyorsa sonuç daha hızlı aşınma ve yanık kontaklardır.
Aynı 11,1 V'ta 2200 mAh'lik pil 900 mAh'liğin 2,4 katı enerji taşır. Ama kapasite büyüdükçe pilin ölçüsü de değişir; 2200 mAh'lik ASG pil 105×34×20 mm, 1500 mAh'lik stick pil 180×22×13 mm.
Airsoft Pillerde Voltaj ve Kapasite Aynı Şeyi mi İfade Ediyor?
Hayır. Bir su tesisatı benzetmesiyle düşünürsek voltaj borudaki basınç, mAh ise depodaki su miktarıdır. Basınç suyun ne kadar hızlı aktığını, depo ne kadar süre akacağını belirler. İkisini çarptığınızda pilin taşıdığı toplam enerjiyi, yani watt saati (Wh) bulursunuz.
Örnek vermek gerekirse: 11,1 V 900 mAh'lik pil 10 Wh, 9,6 V 1600 mAh'lik NiMH pil 15,4 Wh enerji taşır. Voltajı daha yüksek olan pil daha az enerji depolar; çünkü kapasitesi neredeyse yarı yarıya düşüktür. Kampseti'deki bir ASG pil sayfası bu değeri doğrudan veriyor: 11,1 V 1300 mAh = 14,43 Wh.
Motorun dönüş hızını belirler. NiMH'de hücre başı 1,2 V, LiPo'da 3,7 V'tur.
Pilin ne kadar süre akım verebileceğini gösterir. Katalogda 900–2200 mAh.
Pilin aynı anda verebileceği akımı gösterir. 2200 mAh × 30C = 66 A sürekli akım.
Voltaj × kapasite. İki pili gerçek enerji açısından karşılaştırmanın en doğru yolu.
Voltaj Neden Kapasiteyle Birlikte Değerlendirilmelidir?
Çünkü tüfeğin performansı voltajdan, oyunda kalma süreniz kapasiteden, pilin bu akımı güvenle verip veremeyeceği ise C değerinden gelir. Elektrikli bir airsoft tüfeğin motoru özellikle kalkış anında birkaç on amperlik ani akım çekebilir. 900 mAh 15C'lik bir pil 13,5 A sürekli akım verirken 2200 mAh 30C'lik pil 66 A verebilir; küçük pil bu yükte daha çabuk ısınır ve gerilimi düşer.
| Değer | Ne İfade Eder? | Katalogdan Örnek | Yanlış Yorum |
|---|---|---|---|
| Voltaj | Motor devri ve atış hızı | 8,4 V · 9,6 V NiMH, 11,1 V LiPo | Yüksek voltaj her tüfekte iyidir |
| mAh | Bir şarjla kullanım süresi | 900 / 1500 / 1600 / 2200 mAh | mAh tüfeği güçlendirir |
| C değeri | Verebileceği maksimum akım | 15C ve 30C | C değeri önemsizdir |
| Pil kimyası | Şarj ve saklama yöntemi | NiMH ve LiPo | Her pil aynı cihazla şarj edilir |
| Fiziksel ölçü | Pil bölmesine sığma | 105×34×20 mm ve 180×22×13 mm | Değerler uygunsa mutlaka sığar |
| Konektör | Tüfekle bağlantı | Tamiya ve T-Plug (Deans) | Bütün bağlantılar aynıdır |
Voltaj Değeri Airsoft Tüfeğin Çalışma Karakterini Nasıl Etkiler?
Elektrikli airsoft tüfeğin motoru, kabaca voltajla orantılı bir hızda döner. Voltaj arttıkça dişliler daha hızlı döner, piston daha sık geri çekilir ve tüfek dakikada daha fazla atış yapar. Tek atışta da motor tam devre daha çabuk ulaştığı için tetiğe tepki hızlanır. Pilin taşıdığı enerji ise bilyenin namludan çıkış hızını değiştirmez; onu tüfeğin yayı belirler.
Sorun şurada başlar: tüfeğin tetik kontakları her atışta motorun çektiği akımı açıp kapatır. Voltaj yükseldikçe bu anlık kıvılcımlar büyür ve kontaklar yanar. MOSFET adı verilen elektronik devre, akımı kontaklar yerine bir transistör üzerinden anahtarlayarak bu sorunu çözer. 11,1 V LiPo genellikle MOSFET'li tüfekler için önerilir.
7 hücreli NiMH pil. Birçok başlangıç seviyesi tüfeğin fabrika çıkışı pilidir ve stok motor ile kontaklar için en güvenli seçenektir.
Kampseti'de ASG 8,4 V 1600 mAh NiMH Tamiya pil yaklaşık 1.973 TL, 13,4 Wh enerji taşıyor.
9,6 V NiMH 8 hücreden oluşur ve 8,4 V'a göre yaklaşık %14 daha yüksek gerilim verir. ASG 9,6 V 1600 mAh pil 190 g, 120 mm uzunluğunda ve yaklaşık 1.943 TL; ilginç biçimde 8,4 V'luk muadilinden biraz daha ucuz.
7,4 V LiPo (2S) bu sınıfın daha hafif alternatifidir ve stok tüfeklerde NiMH'nin yerine en sık önerilen pildir. Ancak kampseti'deki iki 7,4 V LiPo şu an tükenmiş durumda.
7,4 V'a göre %50, 9,6 V NiMH'ye göre yaklaşık %16 daha yüksek nominal gerilim. Tam dolu bir 3S LiPo 12,6 V verir. Atış hızı ve tetik tepkisi belirgin şekilde artar.
Kampseti'de stokta olan LiPo pillerin hepsi 11,1 V: 900, 1500 ve 2200 mAh. Bu piller yalnızca 11,1 V'u destekleyen, tercihen MOSFET'li tüfeklerde kullanılmalıdır.
Voltaj Tetik Tepkisini Etkiler mi?
Evet. Tetiğe bastığınızda motorun pistonu geri çekip bırakması belirli bir süre alır. Voltaj yükseldikçe motor tam devre daha çabuk çıkar ve bu süre kısalır. Tek atış yaparken fark edilen "keskinlik" hissi büyük ölçüde buradan gelir. Motor tipi, dişli oranı ve yay sertliği de aynı tepkiyi etkiler; aynı pil iki farklı tüfekte farklı hissettirebilir.
Voltaj Yükseldikçe Motor Daha Fazla Zorlanır mı?
Motor daha hızlı döndüğü için dişlilere, pistona ve piston kafasına binen darbe sayısı artar; aynı oyun süresinde daha fazla atış yapılır ve parçalar daha çabuk aşınır. Elektrik tarafında ise motor ve kablolar daha fazla ısınır. Konektörün tüfeğe takılabilmesi, pilin elektriksel olarak uygun olduğu anlamına gelmez: aynı T-Plug konektörlü 7,4 V ve 11,1 V pil, aynı tüfeğe sorunsuz takılır.
Airsoft Pil Kapasitesi ve Pil Teknolojisi Kullanım Süresini Nasıl Etkiler?
Aynı voltajda kapasite iki katına çıkarsa kullanım süresi de yaklaşık iki katına çıkar. Kampseti'deki 11,1 V LiPo'lar arasında 2200 mAh'lik pil, 900 mAh'liğin 2,4 katı, 1500 mAh'liğin 1,5 katı enerji taşıyor. Kaç şarjör atacağınızı ise tüfeğin motoru, yayı ve atış alışkanlığınız belirler; bu yüzden ürün sayfalarında "kaç atış" bilgisi verilmez.
Kapasiteyle birlikte pilin şekli de değişir. Farklı airsoft pil modelleri karşılaştırılırken bu ölçüler belirleyici olur: 1500 mAh'lik ASG stick pil 180×22×13 mm ile ince ve uzun, el kundağına veya dipçik tüpüne sığacak şekilde; 2200 mAh'lik ASG pil 105×34×20 mm ile kısa ve kalın, geniş pil bölmesi olan dipçiklere uygun.
NiMH, LiPo ve Li-Ion Arasındaki Farklar
Dayanıklı ve affedicidir; tamamen boşaltılmaktan daha az etkilenir. Ağırlığına göre daha az enerji taşır: ASG 9,6 V 1600 mAh pil 190 g'da 15,4 Wh, yani kilogram başına yaklaşık 81 Wh.
Aynı ağırlıkta yaklaşık iki kat enerji taşır: ASG 11,1 V 2200 mAh pil 161 g'da 24,4 Wh, kilogram başına yaklaşık 152 Wh. Hücre başına 3,0 V'un altına indirilmemeli, balans şarj cihazıyla şarj edilmelidir.
Enerji yoğunluğu yüksek, ancak verebildiği anlık akım LiPo'ya göre daha düşüktür. Kampseti kataloğunda şu an Li-Ion airsoft pili bulunmuyor.
Yüksek mAh Değeri Daha Yüksek Performans Anlamına Gelir mi?
Doğrudan hayır. Aynı voltajda 2200 mAh'lik pil tüfeği 900 mAh'liğe göre daha hızlı attırmaz; sadece daha uzun süre attırır. Dolaylı bir etkisi ise vardır: büyük kapasiteli pil yük altında gerilimini daha iyi korur, çünkü verebileceği akım (kapasite × C) daha yüksektir. Bu yüzden 900 mAh'lik bir pil, oyunun sonuna doğru aynı voltajdaki 2200 mAh'lik pile göre daha belirgin bir atış hızı düşüşü gösterebilir.
Pilin Fiziksel Büyüklüğü Neden Kapasite Kadar Önemli?
Çünkü airsoft tüfeklerde pil yeri modele göre çok farklıdır: kimi tüfekte pil sabit dipçiğin içine, kimi kompakt modelde el kundağının altına veya dipçik tüpüne girer. Satın almadan önce pil bölmesinin uzunluğunu, genişliğini ve yüksekliğini cetvelle ölçün ve pil sayfasındaki ölçülerle karşılaştırın.
| Karşılaştırma | 11,1 V 900 mAh | 11,1 V 1500 mAh | 11,1 V 2200 mAh |
|---|---|---|---|
| Toplam enerji | 10,0 Wh | 16,7 Wh | 24,4 Wh |
| Deşarj oranı | 15C | 15C sürekli, 30C tepe | 30C |
| Sürekli akım | 13,5 A | 22,5 A | 66 A |
| Form / ölçü | Tek parça stick | Stick, 180×22×13 mm | Blok, 105×34×20 mm, 161 g |
| Yaklaşık fiyat | 1.838 TL | 2.101 TL | 2.889 TL |
Kaynak: kampseti.com ürün sayfaları, Ekim 2026. Wh ve akım değerleri voltaj × kapasite ve kapasite × C formülleriyle hesaplanmıştır. Fiyatlar kur bağlantılıdır ve değişebilir.
Doğru Airsoft Pil Seçerken Hangi Değerler Birlikte Kontrol Edilmeli?
Pil seçimi bir zincir gibidir: tip, voltaj, ölçü, konektör ve şarj cihazından biri uymazsa diğerlerinin doğru olması işe yaramaz. Aşağıdaki sırayla ilerlemek, yanlış pil almanın önüne geçer.
Kılavuzda NiMH, LiPo veya her ikisi yazar. Kutusunda pil gelmeyen tüfeklerde, örneğin ASG Hybrid H-15 CQB'de, bu bilgi daha da önemlidir.
Kılavuz 7,4 V LiPo veya 8,4–9,6 V NiMH diyorsa 11,1 V kullanmayın. 11,1 V yalnızca bu voltajı destekleyen, tercihen MOSFET'li tüfekler içindir.
Kısa saha oyunlarında 1200–1500 mAh çoğu zaman yeter. Gün boyu oynayacaksanız ya büyük kapasite ya da ikinci bir pil düşünün.
Uzunluk, genişlik ve yüksekliği milimetre olarak ölçün; pil sayfasındaki ölçülerle karşılaştırın. Kablo ve konektör için 1–2 cm ek pay bırakın.
Kampseti'deki NiMH piller Tamiya, 1500 ve 2200 mAh LiPo'lar T-Plug (Deans) konektörlü. Tüfeğinizdeki konektör farklıysa adaptörle zorlamak yerine uygun konektörlü pili seçin.
IMAXRC B3 yalnızca 3 hücreye kadar LiPo şarj eder (yaklaşık 849 TL). iMAX B6 80W ise LiPo, Li-Ion, LiFePO4, NiMH ve NiCd pilleri 1S–6S arası şarj eder (yaklaşık 3.499 TL).
Şarj Cihazı Neden Pil Seçiminin Bir Parçasıdır?
Çünkü şarj süresi ve güvenlik doğrudan cihaza bağlı. LiPo pil genellikle 1C ile, yani kapasitesine eşit akımla şarj edilir: 2200 mAh'lik bir pil 2,2 A'de yaklaşık 1 saatte dolar. iMAX B6 6 A'e kadar çıktığı için bu akımı rahatça verir. IMAXRC B3 ise kanal başına 800 mA verir; aynı pili doldurması yaklaşık 3 saat sürer. NiMH pili LiPo programında, LiPo pili NiMH programında şarj etmek ise pile kalıcı zarar verir.
Oyun sırasında pilin ne kadar boşaldığını bilmek için kampseti'de yaklaşık 499 TL'ye satılan LiPo voltaj ölçer kullanılabilir. 1S–8S pilleri 0,01 V hassasiyetle ölçer ve 2,7–3,8 V arasında ayarlanabilen bir alarmla hücre voltajı düştüğünde uyarır.
Airsoft Pil Fiyatları Voltaj ve Kapasiteye Göre mi Değişiyor?
airsoft pil fiyatları karşılaştırılırken etiket fiyatı yerine watt saat başına fiyata bakmak daha adil bir karşılaştırma sağlar. Bu hesapla kampseti'deki en verimli seçenek ASG 11,1 V 2200 mAh 30C LiPo oluyor: yaklaşık 118 TL/Wh. En pahalısı ise 11,1 V 900 mAh stick pil: yaklaşık 184 TL/Wh. Küçük pil, birim enerji başına %55 daha pahalı.
| Pil | Enerji | Yaklaşık fiyat | Wh başına fiyat |
|---|---|---|---|
| ASG 11,1 V 2200 mAh 30C LiPo | 24,4 Wh | 2.889 TL | ≈ 118 TL |
| ASG 11,1 V 1500 mAh 15C LiPo | 16,7 Wh | 2.101 TL | ≈ 126 TL |
| ASG 9,6 V 1600 mAh NiMH | 15,4 Wh | 1.943 TL | ≈ 127 TL |
| ASG 8,4 V 1600 mAh NiMH | 13,4 Wh | 1.973 TL | ≈ 147 TL |
| ASG 11,1 V 900 mAh 15C LiPo | 10,0 Wh | 1.838 TL | ≈ 184 TL |
Fiyatlar Ekim 2026 itibarıyla kampseti.com'dan alınmıştır; ASG ürünleri kur bağlantılı olduğu için birkaç yüzde oynayabilir.
Airsoft Pil Seçiminde Yapılan Hatalar
Konektör uysa da MOSFET'siz tüfekte tetik kontakları yanabilir, motor ve dişliler erken aşınır.
Aynı voltajda 2200 mAh, 900 mAh'ye göre daha hızlı değil, 2,4 kat daha uzun süre attırır.
900 mAh 15C pil 13,5 A, 2200 mAh 30C pil 66 A sürekli akım verir. Düşük akımlı pil yük altında ısınır.
180 mm'lik stick pil ile 105×34 mm'lik blok pil aynı yere sığmaz.
IMAXRC B3 NiMH şarj etmez; NiMH için iMAX B6 gibi çok kimyalı bir cihaz gerekir.
Hücre başına 3,0 V'un altına inen LiPo kalıcı hasar görür; voltaj alarmı bunu önler.
Airsoft Pil Seçim Kontrol Listesi
- Tüfeğimin desteklediği pil tipini biliyorum.
- Kılavuzdaki voltaj değerini kontrol ettim.
- 11,1 V için MOSFET olup olmadığını öğrendim.
- Kapasiteyi oyun süreme göre seçtim.
- C değerinin yeterli akım verdiğinden eminim.
- Pil bölmesini milimetre olarak ölçtüm.
- Konektör tipini (Tamiya / T-Plug) eşleştirdim.
- Pil tipime uygun şarj cihazım var.
- LiPo için voltaj alarmı kullanıyorum.
- Şişmiş veya hasarlı pil kullanmıyorum.
Sık Sorulan Sorular
Airsoft pilde voltaj neyi ifade eder?
Voltaj, pilin motora uyguladığı elektrik gerilimidir ve motorun ne kadar hızlı döneceğini belirler. NiMH pillerde hücre başına 1,2 V, LiPo pillerde 3,7 V vardır; bu yüzden 8,4 V NiMH 7 hücreden, 11,1 V LiPo 3 hücreden oluşur.
Yüksek voltajlı airsoft pil daha iyi midir?
Yalnızca tüfek destekliyorsa. 11,1 V LiPo, 7,4 V'a göre %50 daha yüksek gerilim verir ve atış hızını artırır; ancak MOSFET'siz bir tüfekte tetik kontaklarını yakabilir ve motor ile dişlileri erken aşındırabilir. Önce tüfeğin kılavuzunu kontrol edin.
mAh değeri ne anlama gelir?
mAh, pilin kapasitesidir ve bir şarjla ne kadar süre kullanılabileceğini gösterir. Aynı voltajda 2200 mAh'lik pil, 900 mAh'lik pile göre yaklaşık 2,4 kat daha uzun dayanır. Toplam enerjiyi bulmak için voltajla çarpın: 11,1 V × 2,2 Ah = 24,4 Wh.
Yüksek mAh pil tüfeği daha güçlü yapar mı?
Hayır. mAh atış hızını değil kullanım süresini belirler. Büyük kapasiteli pil yalnızca yük altında gerilimini daha iyi koruduğu için oyunun sonuna doğru daha az performans kaybı yaşatır. Bilyenin çıkış hızını ise pil değil tüfeğin yayı belirler.
LiPo ile NiMH arasında ne fark vardır?
LiPo aynı ağırlıkta yaklaşık iki kat enerji taşır: ASG 11,1 V 2200 mAh LiPo 161 g'da 24,4 Wh, ASG 9,6 V 1600 mAh NiMH 190 g'da 15,4 Wh. Buna karşılık LiPo balans şarj cihazı, voltaj takibi ve dikkatli saklama ister; NiMH daha affedicidir.
Airsoft pil seçerken önce voltaj mı mAh mı kontrol edilmeli?
Önce pil tipi ve voltaj, çünkü tüfeğin elektrik sistemiyle uyumu bunlara bağlıdır. Ardından mAh, C değeri, fiziksel ölçü ve konektör kontrol edilmelidir. Son olarak pil tipine uygun şarj cihazınızın olduğundan emin olun.
Daha büyük kapasiteli pil daha uzun gider mi?
Aynı voltajda evet, yaklaşık kapasiteyle orantılı olarak. 11,1 V'ta 1500 mAh'lik pil 900 mAh'liğe göre yaklaşık 1,7 kat, 2200 mAh'lik pil yaklaşık 2,4 kat daha uzun dayanır. Ancak büyük pil daha büyük bir pil bölmesi gerektirir.
Her airsoft pili aynı şarj cihazıyla şarj edebilir miyim?
Hayır. LiPo pil balans programıyla, NiMH pil kendi programıyla şarj edilmelidir. IMAXRC B3 yalnızca 3 hücreye kadar LiPo şarj eder; iMAX B6 80W ise LiPo, Li-Ion, LiFePO4, NiMH ve NiCd pilleri şarj edebilen çok kimyalı bir cihazdır.
Voltaj tüfeğin ne kadar hızlı attığını, mAh ne kadar süre attığını, C değeri ise pilin bu akımı güvenle verip veremeyeceğini belirler. Kampseti'deki veriler LiPo'nun aynı ağırlıkta NiMH'nin yaklaşık iki katı enerji taşıdığını ve büyük kapasiteli pilin watt saat başına daha ucuz olduğunu gösteriyor. Ama hiçbir sayı, tüfeğinizin desteklediği voltajın önüne geçmez: önce kılavuza, sonra ölçüye, en son kapasiteye bakın.