PCP Havalı Tüfeklerde Regülatör Sistemi Atış Tutarlılığını ve Kullanım Süresini Nasıl Etkiliyor?
PCP Havalı Tüfekte Regülatör Neden Bu Kadar Konuşuluyor?
PCP havalı tüfekte tüp 200, 250 ya da 300 bara kadar doldurulur ve her atışta bu basınç biraz düşer. Regülatörsüz bir tüfekte valf, tüpte o an ne basınç varsa onunla çalışır: dolumdan sonraki ilk atışlar ile tüp boşalırkenki son atışlar aynı hızda çıkmaz. Regülatör, tüp ile valf arasına giren ve valfe her seferinde aynı, daha düşük bir basınç gönderen küçük bir ara haznedir.
Bu yüzden pcp havalı tüfekler karşılaştırılırken tüp hacmi kadar regülatör bilgisine de bakmak gerekir. Aşağıdaki sayılar kampseti.com ürün sayfalarından alındı. Atış sayıları ve enerji değerleri üreticilerin beyan ettiği verilerdir, bağımsız ölçüm değildir.
Regülatör, tüpteki değişken basıncı valfe sabit bir basınç olarak iletir; böylece bir dolumdan alınan kullanılabilir atış sayısı artar. Kampseti kataloğunda regülatörlü Hatsan Nova Star RG 500 cc tüpten yaklaşık 190 atış beyan ederken, regülatörsüz Nova Star Wood 480 cc tüpten 90–110 atış veriyor. Aynı 255 cc tüplü Hatsan Galatian ailesinde regülatörlü versiyon yaklaşık 5.000 TL daha pahalı. Ama regülatör tek başına atış sayısını belirlemiyor: aynı 700 cc / 300 bar tüpte regülatörlü Factor Sniper Long 156 J ile 80 atış, Blitz 777 ise 80,5 J ile 160 atış veriyor; enerji yarıya inince atış iki katına çıkıyor.
Tüp 250 bardan aşağı doğru boşalırken regülatör valfe her atışta aynı basıncı verir. Tüp basıncı regülatörün ayar değerinin altına inene kadar hız neredeyse sabit kalır; o noktadan sonra tüfek regülatörsüz gibi davranmaya başlar.
→ Regülatör (sabit basınç)
→ Valf
→ Saçma
PCP Regülatör Sistemi Nasıl Çalışır ve Neden Önemlidir?
Regülatörsüz bir PCP'de valf doğrudan ana tüpün basıncıyla beslenir. Tüp tam doluyken basınç valfi kapalı tutmaya çalışacak kadar yüksektir ve hız biraz düşük çıkabilir; orta basınçlarda hız tepe yapar, tüp boşaldıkça yeniden düşer. Bu yüzden regülatörsüz tüfeklerin "kullanılabilir" atışları, hızın kabul edilebilir bir bantta kaldığı orta basınç aralığıyla sınırlıdır.
Regülatörlü tüfekte ana tüp ile valf arasında küçük bir ara hazne ve bir piston bulunur. Piston, ara haznedeki basınç üreticinin belirlediği değere ulaştığında tüpten gelen havayı keser. Valf her atışta bu sabit basınçlı haznedeki havayı kullanır; tüp basıncı ayar değerinin üzerinde kaldığı sürece her atış aynı koşulda çıkar.
Kataloğun PCP tüfeklerinde tüp hacmi 180 cc ile 925 cc, dolum basıncı 200 ile 300 bar arasında. Basınç her atışta biraz düşer.
Tüpteki basıncı üreticinin belirlediği daha düşük, sabit bir değere indirir. Kampseti'deki ürün sayfalarının hiçbirinde bu ayar değeri yazmıyor.
Her atışta ne kadar hava harcanacağını valf ve çekiç yayı belirler. Atış başına enerji yükseldikçe atış başına harcanan hava da artar.
Regülatörlü ve Regülatörsüz PCP Arasında Ne Fark Vardır?
Temel fark, tüpteki basınç değişiminin valfe nasıl ulaştığı. En net örnek Hatsan Nova Star ailesi: regülatörlü RG versiyonu 500 cc tüpten yaklaşık 190 atış beyan ediyor, regülatörsüz Wood versiyonu 480 cc karbon tüpten 90–110 optimum atış. Tüp hacmi neredeyse aynıyken kullanılabilir atış sayısı yaklaşık iki katına çıkıyor.
Regülatörsüz tüfek bu yüzden kötü değildir. Daha az parça, daha az conta ve daha düşük fiyat demektir. Yalnızca dolum aralığını daha dar tutmanız, örneğin tüpü tam basınca değil üreticinin önerdiği "optimum" aralığa doldurmanız gerekir.
| Karşılaştırma | Regülatörlü PCP | Regülatörsüz PCP |
|---|---|---|
| Valfe giden basınç | Sabit, üretici ayarlı | Tüp basıncıyla birlikte değişir |
| Atış/dolum (Hatsan Nova Star) | RG, 500 cc: yaklaşık 190 | Wood, 480 cc: 90–110 |
| Fiyat (Hatsan Galatian, 255 cc) | Galatian 1 RG: yaklaşık 37.999 TL | Galatian VI: yaklaşık 32.999 TL |
| Hız davranışı | Ayar değerine kadar düz, sonra düşer | Önce yükselir, ortada tepe yapar, sonra düşer |
| Mekanik yapı | Ek piston, yay ve contalar | Daha sade |
| Kime uygun? | Uzun seans, uzak mesafe, az dolum isteyene | Bütçeyi ve sadeliği öne alana |
Kaynak: kampseti.com ürün sayfaları. Atış sayıları üreticinin beyanıdır; "toplam" ve "optimum" atış tanımları sayfadan sayfaya farklı olabilir. Fiyatlar kampanyaya göre değişir.
Regülatör Neden Fabrika Ayarında Kalmalı?
Regülatörün çıkış basıncı, valf yayı ve çekiç ağırlığıyla birlikte ayarlanır. Birini değiştirmek diğerlerinin dengesini bozar: regülatör basıncını yükseltmek hızı artırmak yerine valfin kilitlenmesine, düşürmek ise hızın ve isabetin düşmesine yol açabilir. Ayrıca regülatör basınçlı hava taşıyan bir parçadır; yanlış sökülüp takılması ciddi bir güvenlik riski oluşturur.
Regülatör Atış Tutarlılığını Nasıl Etkiliyor?
Uzak mesafede isabeti bozan şeylerin başında atıştan atışa değişen hız gelir. Saçma birkaç metre saniye yavaş çıktığında 50 metrede bir iki santimetre daha aşağıya düşer. Regülatörün asıl katkısı bu değişimi küçültmektir: tüp basıncı düşse de valf aynı basınçla beslenir, saçma her seferinde yaklaşık aynı hızla çıkar.
Tüp 250–300 bara yakınken regülatörlü tüfekte bu basıncın tamamı valfe gitmez; valf yalnızca ayar basıncını görür.
Regülatörsüz tüfekte ise bu bölgede yüksek basınç valfi kapalı tutmaya zorlar ve ilk birkaç atış beklenenden yavaş çıkabilir. Bu yüzden regülatörsüz modellerde üreticiler tam basınç yerine daha düşük bir optimum dolum önerir.
Regülatörlü tüfekte tüp basıncı ayar değerinin üzerinde kaldıkça hız neredeyse sabit kalır. Nova Star RG'nin 190 civarındaki atışının büyük kısmı bu bölgede çıkar.
Regülatörsüz tüfekte hız bu bölgede tepe yapar ve kullanılabilir atışların çoğu burada çıkar. Bu bant, regülatörlü tüfeğin düz bölgesinden daha dardır.
Tüp basıncı regülatörün ayar değerinin altına indiğinde regülatör artık bir şey düzenleyemez; tüfek regülatörsüz gibi davranır ve hız hızla düşer.
Bu yüzden regülatörlü tüfeği de tamamen boşaltmadan, manometre ayar değerine yaklaştığında yeniden doldurmak gerekir.
Regülatör Bütün Atışları Tamamen Aynı Hale Getirir mi?
Hayır. Regülatör yalnızca basınç değişkenini ortadan kaldırır. Saçmanın ağırlığı ve çapındaki üretim toleransları, valf yayının ısınması, ortam sıcaklığı ve küçük sızıntılar atıştan atışa fark yaratmaya devam eder. Regülatörlü bir tüfekte en büyük tutarlılık kazancı, aynı seri saçmayı kullandığınızda ortaya çıkar.
Tüp Basıncı Neden Hâlâ Önemlidir?
Regülatör tüpün maksimum basıncını değiştirmez. Kataloğun PCP tüfekleri 200, 250 veya 300 bar maksimum dolum basıncıyla geliyor ve bu sınır her durumda geçerli. Dolum ekipmanı da buna uygun olmalı: kampseti.com'da satılan Hatsan PCP pompasının maksimum basıncı 200 bar; 300 bar'lık Factor Sniper Long veya Blitz 777'yi tam dolduramaz. Kral PCP el pompası ise 300 bara kadar çıkıyor.
Regülatör Sistemi Kullanım Süresini Nasıl Etkiliyor?
Bir dolumdan kaç atış alacağınızı üç şey belirler: tüpte ne kadar hava olduğu, bu havanın ne kadarını kullanılabilir aralıkta harcayabildiğiniz ve her atışın ne kadar hava tükettiği. Regülatör ikincisini iyileştirir; ama üçüncüsü, yani atış başına enerji, çoğu zaman daha belirleyicidir.
Katalogdaki en çarpıcı örnek bunu gösteriyor. Hatsan Factor Sniper Long ve Blitz 777'nin ikisi de 700 cc tüp ve 300 bar dolum basıncı kullanıyor. Regülatörlü Factor Sniper Long 156 J enerjiyle 80 atış beyan ediyor, Blitz 777 ise 80,5 J ile 160 atış. Enerji yaklaşık yarıya inince atış sayısı iki katına çıkıyor.
180 cc'lik Hatsan AT44 TH 10, 115'e kadar atış beyan ederken 580 cc'lik Tac Boss 80–95 atış veriyor. Hacim tek başına atış sayısını göstermez.
Aynı tüpteki havanın daha büyük bir bölümünü kullanılabilir hızda harcamanızı sağlar. Nova Star örneğinde bu fark yaklaşık iki kat.
156 J'lük bir atış, 80 J'lük bir atışın yaklaşık iki katı hava harcar. Güç arttıkça dolum başına atış düşer.
Büyük Tüp ile Regülatör Birlikte Ne Sağlar?
Tüp hacmi "ne kadar hava depolandığını", regülatör "bu havanın ne kadarının kullanılabilir hızda harcandığını", enerji ise "her atışın ne kadar hava yediğini" belirler. Üçü birlikte okunmadan atış sayısı tahmin edilemez.
| Özellik | Temel Görevi | Katalogdan Örnek |
|---|---|---|
| Tüp hacmi | Basınçlı hava depolamak | 180 cc'den 925 cc'ye (Kral Puncher Bigmax X, 500 + 425 cc) |
| Dolum basıncı | Güvenli maksimum rezervi belirlemek | 200, 250 veya 300 bar |
| Regülatör | Valfe sabit basınç göndermek | Nova Star RG ≈190 atış; regülatörsüz Wood 90–110 |
| Atış başına enerji | Atış başına hava tüketimini belirlemek | 700 cc'de 156 J → 80 atış, 80,5 J → 160 atış |
| Sızdırmazlık | Hava kaybını önlemek | Dolu bırakılan tüpte basınç günler içinde düşüyorsa conta kontrolü gerekir |
| Ağırlık | Taşıma ve denge | 2,8 kg (DayStar) ile 5,0 kg (Factor Sniper Long) arası |
Regülatörlü Model Her Zaman Daha Fazla Kullanım Sağlar mı?
Hayır. Regülatörlü Factor Sniper Long, 700 cc tüpüne rağmen 80 atış veriyor; çünkü atış başına 156 J gibi çok yüksek bir enerji üretiyor. Regülatörlü Tac Boss da 580 cc karbon tüpten 80–95 atış beyan ediyor. Regülatör, benzer güçteki iki tüfek arasında fark yaratır; farklı güç sınıfındaki iki tüfeği karşılaştırırken enerji değeri daha belirleyicidir.
Regülatörlü model, hızın seri boyunca sabit kalmasını sağlar. Aynı tüp hacminde yaklaşık 5.000 TL'lik regülatör primi uzun mesafe atıcısı için mantıklıdır.
Regülatör, büyük tüp ve orta enerji birlikte en çok atışı verir: Nova Star RG 500 cc'den yaklaşık 190 atış beyan ediyor.
Regülatörlü modeller 2,8 kg (DayStar) ile 5,0 kg (Factor Sniper Long) arasında. Büyük tüp ve dürbün eklenince ağırlık hızla artar.
PCP Havalı Tüfek Modelleri Karşılaştırılırken Regülatör Nasıl Değerlendirilmeli?
Farklı pcp havalı tüfek modelleri incelenirken regülatörü tüp hacmi, dolum basıncı, enerji ve atış sayısıyla aynı tabloda okumak gerekir. Aşağıdaki değerler kampseti.com ürün sayfalarındaki üretici beyanlarıdır.
| Model | Tüp | Basınç | Regülatör | Atış / dolum | Enerji | Ağırlık |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hatsan AT44 TH 10 | 180 cc | 200 bar | Belirtilmemiş | 115 / 110 / 95 | Belirtilmemiş | 3,3 kg |
| Hatsan Galatian VI | 255 cc | 200 bar | Yok | Optimum 50 | Belirtilmemiş | 4,15 kg |
| Hatsan Galatian 1 RG | 255 cc | Belirtilmemiş | Var | Sayfada hatalı | Belirtilmemiş | Belirtilmemiş |
| Hatsan Nova Star Wood | 480 cc karbon | 250 bar | Yok | 90–110 | Belirtilmemiş | Belirtilmemiş |
| Hatsan Nova Star RG | 500 cc | 250 bar | Var | ≈ 190 | Belirtilmemiş | 3,9 kg |
| Hatsan Tac Boss | 580 cc karbon | 250 bar | Var | 80–95 | 29 / 42 / 50 J | 3,6 kg |
| Hatsan Blitz 777 | 700 cc | 300 bar | Belirtilmemiş | 160 | 80,5 J | 4,0 kg |
| Hatsan Factor Sniper Long | 700 cc karbon | 300 bar | Var | 80 | 156 J | 5,0 kg |
Kaynak: kampseti.com ürün sayfaları. Kataloğun incelenen 16 PCP modelinden 10'unda regülatör olup olmadığı belirtilmemiş; hiçbirinde regülatör ayar basıncı yazmıyor. Satın almadan önce bu bilgiyi satıcıdan teyit edin.
Ürün sayfasında açıkça yazmıyorsa sorun. Model adındaki "RG" ya da "Regülatörlü" ifadesi en güvenilir işarettir.
Katalogda 180–925 cc. Hacmi enerji ve atış sayısıyla birlikte okuyun; tek başına yanıltıcıdır.
Aynı tüpte enerji yarıya inince atış sayısı ikiye katlanabiliyor. Enerji değeri olmayan sayfada atış sayısını yorumlamak zordur.
Regülatörlü tüfekte ne zaman dolum yapacağınızı manometre söyler; ayar değerine yaklaşınca yeniden doldurun.
200 bar'lık pompa 300 bar'lık tüfeği tam dolduramaz. Pompa veya scuba tüpün maksimum basıncını tüfekle eşleştirin.
Regülatörlü modeller 2,8 kg ile 5,0 kg arasında. Uzun süre taşıyacaksanız ağırlık, regülatörden daha çok hissedilir.
Regülatörlü PCP Daha Pahalı Olmak Zorunda mı?
Aynı model ailesinde evet. Hatsan Galatian 1 RG ile Galatian VI aynı 255 cc tüpü kullanıyor ve aradaki fark yaklaşık 5.000 TL, yani yaklaşık %15. Bu, regülatörün ek piston, yay ve contalarının bedeli.
pcp havalı tüfek fiyatları karşılaştırılırken bu primin yanında kutu içeriği de hesaba katılmalı. Bazı modeller pompa, bazıları scuba tüple, bazıları hiçbir dolum ekipmanı olmadan satılıyor; bu fark tek başına 6.000–9.000 TL'yi bulabiliyor.
| Fiyatı Etkileyen Kriter | Neden Önemli? | Katalogdan Örnek |
|---|---|---|
| Regülatör sistemi | Ek mekanik parça ve hassas üretim gerektirir | Galatian ailesinde ≈ 5.000 TL fark |
| Tüp yapısı | Hacim ve malzeme maliyeti ve ağırlığı etkiler | Çelik veya karbon; 180–925 cc |
| Dolum ekipmanı | Kutu içeriği toplam bütçeyi değiştirir | Kral pompa ≈ 6.649 TL, Hatsan pompa ≈ 8.999 TL |
| Kundak | Malzeme ve işçilik farkı yaratır | Ahşap veya sentetik |
| Enerji sınıfı | Yüksek enerji daha güçlü valf ve tüp ister | 29 J'den 156 J'ye |
| Marka ve seri | Aynı üreticinin farklı sınıfları vardır | Hatsan, Kral, Reximex, Niksan |
Regülatörlü PCP Seçerken Yapılan Hatalar
Regülatörlü Factor Sniper Long 700 cc'den 80 atış veriyor; enerji ve tüp birlikte okunmalı.
Maksimum dolum basıncını aşmak ne regülatörlü ne regülatörsüz tüfekte verim getirir; yalnızca risk getirir.
180 cc'lik AT44 115 atışa kadar beyan ederken 580 cc'lik Tac Boss 80–95 atış veriyor.
Regülatör basıncı valf ve yayla birlikte ayarlıdır; tek başına değiştirmek dengeyi bozar.
200 bar'lık pompa 300 bar'lık tüfeği tam dolduramaz.
Regülatörlü modeller 2,8–5,0 kg arasında; dürbünle birlikte fark daha da büyür.
PCP Modeli Seçmeden Önce Kontrol Listesi
- Modelde regülatör olduğunu ürün sayfasından doğruladım.
- Tüp hacmini ve dolum basıncını biliyorum.
- Atış başına enerji değerini kontrol ettim.
- Atış sayısının "toplam" mı "optimum" mu olduğuna baktım.
- Pompa veya scuba tüpüm tüfeğin basıncına çıkabiliyor.
- Kutuda dolum ekipmanı olup olmadığını kontrol ettim.
- Toplam ağırlığı karşılaştırdım.
- Regülatör ayarına kendim müdahale etmeyeceğim.
- Tek tip saçmayla atış yapacağım.
- Manometre ayar değerine yaklaşınca dolum yapacağım.
Sık Sorulan Sorular
PCP havalı tüfekte regülatör ne işe yarar?
Regülatör, ana tüpteki 200–300 bar arasında değişen basıncı valfe her atışta aynı, daha düşük bir basınç olarak iletir. Böylece tüp boşaldıkça hız düşmez ve bir dolumdan alınan kullanılabilir atış sayısı artar.
Regülatör atış tutarlılığını artırır mı?
Evet, basınçtan kaynaklanan hız değişimini büyük ölçüde ortadan kaldırır. Tüp basıncı regülatörün ayar değerinin üzerinde kaldığı sürece saçma her atışta yaklaşık aynı hızla çıkar. Saçma toleransları ve sıcaklık gibi diğer etkenler ise devam eder.
Regülatör kullanım süresini uzatır mı?
Benzer güçteki tüfeklerde evet. Kampseti kataloğunda regülatörlü Hatsan Nova Star RG 500 cc tüpten yaklaşık 190 atış beyan ederken regülatörsüz Nova Star Wood 480 cc tüpten 90–110 atış veriyor. Ancak atış başına enerji yükseldikçe bu avantaj küçülür.
Regülatörsüz PCP kötü müdür?
Hayır. Regülatörsüz tüfek daha sade ve daha ucuzdur; Hatsan Galatian ailesinde regülatörsüz versiyon yaklaşık 5.000 TL daha uygun. Yalnızca kullanılabilir atış aralığı daha dardır ve üreticinin önerdiği optimum dolum aralığına uymak gerekir.
Büyük tüp mü regülatör mü daha önemlidir?
İkisi farklı işler yapar: tüp ne kadar hava depolandığını, regülatör bu havanın ne kadarını kullanılabilir hızda harcayabildiğinizi belirler. Atış sayısını ise en çok atış başına enerji etkiler; aynı 700 cc tüpte 156 J ile 80, 80,5 J ile 160 atış alınıyor.
Regülatörlü PCP her zaman daha fazla kullanım sağlar mı?
Hayır. Regülatörlü Hatsan Factor Sniper Long 700 cc tüpüne rağmen 156 J'lük yüksek enerjisi nedeniyle 80 atış veriyor. Regülatör benzer güçteki tüfekler arasında fark yaratır; farklı güç sınıflarında enerji daha belirleyicidir.
PCP regülatör ayarı kullanıcı tarafından değiştirilmeli mi?
Hayır. Regülatör basıncı valf yayı ve çekiç ağırlığıyla birlikte ayarlanır; tek başına değiştirmek hızı artırmak yerine valf kilitlenmesine veya isabet kaybına yol açabilir. Ayar ve arıza durumunda yetkili servise başvurun.
Regülatör PCP havalı tüfek fiyatını etkiler mi?
Aynı model ailesinde etkiler. Aynı 255 cc tüpü kullanan Hatsan Galatian 1 RG, regülatörsüz Galatian VI'dan yaklaşık 5.000 TL, yani yaklaşık %15 daha pahalı. Farklı modeller arasında ise kutu içeriği, enerji sınıfı ve marka daha büyük fark yaratır.
Kataloğun verileri üç şeyi gösteriyor: regülatör benzer güçteki tüfeklerde dolum başına kullanılabilir atışı yaklaşık iki katına çıkarabiliyor; aynı model ailesinde yaklaşık 5.000 TL'lik bir prim istiyor; ama atış sayısını asıl belirleyen, tüp hacmiyle birlikte atış başına enerji. Karar verirken önce enerji ve tüp hacmine, sonra regülatöre, en son ağırlık ve dolum ekipmanına bakın.