Hatsan ve Ekol Havalı Tabancalarda Mekanizma ve Gövde Yapısı Model Tercihini Nasıl Etkiliyor?
Hatsan mı Ekol mü? Havalı Tabancada Önce Mekanizmaya Bakın
"Hatsan mı alayım, Ekol mü?" sorusu havalı tabancada en sık sorulan sorulardan biri, ama çoğu zaman yanlış soru. Kampseti'deki Hatsan tabancalar yaklaşık 3.510 TL'lik kırma namlulu tek atışlı bir modelden yaklaşık 24.499 TL'lik yarı otomatik PCP bir modele uzanıyor. Aynı markanın iki ürünü arasında 7 kat fiyat, 5 kattan fazla enerji farkı var. Ekol tarafında ise aynı P92 gövdesinin sabit sürgülü ve blowback'li versiyonları farklı ağırlık ve hız değerleriyle satılıyor.
Bu yüzden hatsan havalı tabanca ile Ekol modellerini karşılaştırmadan önce yaylı, CO₂ ve PCP mekanizmaların ne anlama geldiğini bilmek gerekiyor. Aşağıdaki tüm sayılar kampseti.com ürün sayfalarından alındı ve üreticilerin beyan ettiği değerlerdir.
Hatsan ve Ekol aynı sorunun iki cevabı değil, farklı mekanizmaların temsilcisi. Kampseti'de Hatsan Mod 25 kırma namlulu, yaylı ve tek atışlı (yaklaşık 3.510 TL, 1,24 kg); Hatsan Velox PCP ve yarı otomatik (yaklaşık 24.499 TL, 1,25 kg, 17 J); Ekol S P92 ise CO₂'li (yaklaşık 3.999–5.349 TL). Ekol'de blowback'in bedeli rakamlarla görülüyor: sabit sürgülü S P92 735 g ve 150 m/s, blowback'li S P92 872 g ve 115 m/s; blowback'li versiyon 137 g daha ağır, beyan edilen hızı 35 m/s daha düşük ve yaklaşık 1.000 TL daha pahalı.
Kırma namlulu yaylı Mod 25, CO₂ gerektirmez ve yaklaşık 3.510 TL'den başlar. PCP Velox 55 cc hava tüpü ve şarjörle yarı otomatik atar, 17 J enerji beyan eder ve yaklaşık 24.499 TL'dir. İkisinin de ağırlığı 1,25 kg civarında.
Ekol S P92 ailesi CO₂ ile çalışır ve yaklaşık 3.999 TL ile 5.349 TL arasında satılıyor. Sabit sürgülü ve blowback'li versiyonların yan yana olması, blowback'in ağırlığa, hıza ve fiyata etkisini doğrudan görmeyi sağlıyor.
Hatsan ve Ekol Modellerinde Mekanizma Neden Marka Kadar Önemli?
Havalı tabancanın enerjisini nereden aldığı; atış başına ne kadar güç ürettiğini, ne kadar sürede atış yapabildiğinizi ve atış dışında neye para harcayacağınızı belirler. Yaylı bir tabancada enerjiyi kendi kolunuzla üretirsiniz; CO₂'li bir tabancada 12 g kapsülü satın alırsınız; PCP'de ise havayı bir pompa veya scuba tüpüyle 250 bara kadar basarsınız.
Bu yüzden aynı markanın iki tabancası arasındaki fark, iki markanın benzer modelleri arasındaki farktan çok daha büyük olabiliyor. Hatsan Mod 25 ile Hatsan Velox arasında ağırlık neredeyse aynı (1,24 ve 1,25 kg), ama fiyat yaklaşık 7 kat, sistem ve kullanım rutini tamamen farklı.
Namluyu kırarak yayı kurarsınız, tek saçma yerleştirip atarsınız. Kapsül veya hava dolumu gerekmez. Mod 25'te beyan edilen hız 4,5 mm'de 150 m/s, 5,5 mm'de 120 m/s.
12 g CO₂ kapsülüyle çalışır, şarjörle art arda atış yapar. S P92'de sabit sürgülü versiyon 14'lük, blowback'li versiyon 17/25'lik şarjörle geliyor.
55 cc tüpe 250 bara kadar hava doldurulur. Tek dolumla 100 atış, bunların yaklaşık 20'si optimum hızda. Beyan edilen enerji 17 J, hız 188 m/s.
Kırma Namlulu Yapı Ne Tür Bir Deneyim Sunar?
Hatsan Mod 25'te her atıştan önce namluyu kırıp yayı kurarsınız ve tek bir saçma yerleştirirsiniz. 370 mm toplam boy ve 160 mm namluyla incelediğimiz modellerin en uzunudur; gövdesi sert plastik, namlusu çeliktir. Kapsül, pompa veya şarjör masrafı yoktur, tabanca dışında tek sarf malzemesi saçmadır.
Bu sadeliğin karşılığı atış ritmidir: CO₂'li bir tabancada 14 saçmayı art arda atarken Mod 25'te her atış ayrı bir kurma hareketi ister. Hedef atışı ve dikkatli nişan alıştırması için bu bir dezavantaj değil, avantaj olabilir.
CO₂ Sistemi Ekol Modellerinde Nasıl Farklılaşıyor?
ekol havalı tabanca ailesinde P92 en net karşılaştırmayı sunuyor, çünkü aynı gövdenin iki farklı mekanizması aynı katalogda. Ekol S P92 (sabit sürgülü) 735 g ağırlığında, 216 mm boyunda ve 150 m/s beyan ediyor. S P92 Blowback ise 872 g, 215 mm ve 115 m/s.
Yani blowback'li versiyon 137 g daha ağır ve beyan edilen hızı 35 m/s, yaklaşık %23 daha düşük. Sebep basit: blowback'te her atışta CO₂'nin bir kısmı sürgüyü geri itmek için harcanır ve saçmaya daha az enerji kalır. Buna karşılık blowback'li versiyonun şarjörü 17/25 kapasiteli, sabit sürgülününki 14.
PCP Sistemli Hatsan Velox Neden Farklı Bir Sınıfta Değerlendirilmelidir?
Hatsan Velox, 55 cc sökülebilir hava tüpü ve 250 bar dolum basıncıyla çalışan yarı otomatik bir PCP tabanca. Beyan edilen 17 J enerji, kataloğun tipik CO₂ tabancalarındaki yaklaşık 3 J'nin 5 katından fazla. Ağırlığı 1,25 kg, boyu 290 mm, gövdesi gelişmiş polimer.
Velox'u almak, yalnızca tabanca almak demek değildir. Tüpü 250 bara dolduracak bir PCP pompası veya scuba tüp ve dolum aparatı gerekir; kampseti'de 300 bara çıkabilen Kral el pompası yaklaşık 6.649 TL. Tek dolumla 100 atış alınıyor, ama sayfaya göre bunların yalnızca yaklaşık 20'si optimum hızda.
Gövde Yapısı ve Ağırlık Model Tercihini Nasıl Değiştiriyor?
"Metal mi polimer mi?" sorusu P92 örneğinde beklenmedik bir cevap veriyor: polimer gövdeli blowback'li versiyon 872 g, sabit sürgülü versiyon ise 735 g. Ağırlığı burada malzemeden çok mekanizma, yani blowback için gereken hareketli sürgü ve iç parçalar belirliyor.
Hatsan tarafında da benzer bir tablo var: sert plastik gövdeli Mod 25 ile gelişmiş polimer gövdeli Velox'un ikisi de 1,25 kg civarında. Mod 25'te ağırlığı uzun namlu ve yay mekanizması, Velox'ta ise hava tüpü oluşturuyor.
| Gövde Özelliği | Kullanım Deneyimine Etkisi | Katalogdan Örnek |
|---|---|---|
| Plastik / polimer gövde | Ağırlığı düşürür, bakımı kolaylaştırır | Mod 25 sert plastik, Velox gelişmiş polimer |
| Hareketli sürgü (blowback) | Ağırlığı artırır, hızı düşürür | S P92: 735 g → blowback'li 872 g |
| Çelik namlu | İsabetin temelidir; dış gövdeden bağımsızdır | Mod 25'te 160 mm, Velox'ta 140 mm |
| Polimer + metal hibrit | Ağırlıkla dayanıklılık arasında denge | S P92 sabit sürgülü sayfasında belirtiliyor |
| PCP hava tüpü | Ağırlığı ve ön dengeyi artırır | Velox 55 cc tüple 1,25 kg |
Metal Gövde Her Zaman Daha İyi midir?
Hayır. Metal gövde elde daha ağır ve daha "gerçek" hissettirir, ama tabancanın isabetini namlu, valf ve mekanizma belirler. Uzun süre elde tutulan bir tabancada fazladan 100–150 g kolu belirgin şekilde yorar. Bu yüzden malzeme etiketinden önce ürün sayfasındaki gram değerine bakın.
Polimer Gövde Neden Tercih Ediliyor?
Polimer ucuz olduğu için değil, şekillendirilmesi kolay, hafif ve paslanmaz olduğu için tercih edilir. Hatsan Velox'ta gelişmiş polimer, kabza içinde yedek şarjör taşıma yeri gibi detaylara izin veriyor. Ekol'ün polimer P92 versiyonları ise siyah, füme, saten ve parlak beyaz gibi farklı renk seçenekleriyle satılıyor.
Hatsan ve Ekol Havalı Tabanca Modelleri Nasıl Karşılaştırılabilir?
Farklı tabanca modelleri karşılaştırılırken önce mekanizmayı, sonra ağırlık, boy, hız ve fiyatı yan yana koymak gerekir. Aşağıdaki dört model farklı yaklaşımları en net gösteren örnekler.
Tek atışlı, kapsül ve dolum gerektirmeyen en sade seçenek. 160 mm çelik namlu ve sert plastik gövde. Aynı aile içinde SuperTact ve Super Charger versiyonları yaklaşık 5.250–7.800 TL arasında satılıyor.
55 cc tüp, 250 bar, dolum başına 100 atış (yaklaşık 20'si optimum). Mod 25 ile aynı ağırlıkta ama 80 mm daha kısa. PCP dolum ekipmanı ayrıca hesaba katılmalı.
Blowback'siz olduğu için kapsülün enerjisinin tamamı saçmaya gidiyor. P92 ailesinin en hafif ve en uygun fiyatlı versiyonu.
Hareketli sürgüyle gerçekçi his. Polimer gövdeye rağmen sabit sürgülü versiyondan 137 g ağır, beyan edilen hızı 35 m/s düşük. Altın işlemeli ES P92B versiyonları yaklaşık 5.349 TL.
Dört Model Arasındaki Temel Farklar
| Model | Mekanizma | Ağırlık / boy | Besleme | Beyan edilen hız / enerji | Yaklaşık fiyat |
|---|---|---|---|---|---|
| Hatsan Mod 25 | Kırma namlu, yaylı | 1,24 kg / 370 mm | Tek atış | 150 m/s (4,5 mm) | 3.510 TL |
| Hatsan Velox | PCP, yarı otomatik | 1,25 kg / 290 mm | Şarjör | 188 m/s · 17 J | 24.499 TL |
| Ekol S P92 | CO₂, sabit sürgü | 735 g / 216 mm | 14'lük şarjör | 150 m/s | 3.999 TL |
| Ekol S P92 Blowback | CO₂, blowback | 872 g / 215 mm | 17/25'lik şarjör | 115 m/s | 4.999 TL |
Kaynak: kampseti.com ürün sayfaları, Ekim 2026. Hız ve enerji üreticinin beyanıdır. Ekol modellerinde enerji (J) değeri yazmıyor.
Mekanik Sadelik İsteyen Kullanıcı Neye Bakmalı?
Kapsül veya hava dolumuyla uğraşmak istemiyorsanız kırma namlulu Mod 25 en düşük toplam maliyetli seçenek: tabancadan sonra tek masraf saçma. Ama 370 mm boy ve 1,24 kg ağırlıkla 735 g'lık sabit sürgülü Ekol S P92'den yaklaşık 1,7 kat ağırdır ve her atış ayrı bir kurma hareketi ister.
CO₂ Sistemi İsteyen Kullanıcı Hangi Farklara Bakmalı?
Hız ve kapsül ekonomisi öncelikse sabit sürgülü S P92: 150 m/s, 735 g, yaklaşık 3.999 TL. Gerçekçi sürgü hareketi öncelikse blowback'li S P92: 115 m/s, 872 g, yaklaşık 4.999 TL. Her iki durumda da 12 g kapsül maliyetini hesaba katın; kampseti'de 20'li pakette kapsül başı yaklaşık 29 TL.
PCP Model Kimler Tarafından Değerlendirilir?
Velox, tabancada tüfeğe yakın güç isteyenler içindir. 17 J ile CO₂ tabancaların yaklaşık 5 katı enerji üretir. Ancak yaklaşık 24.499 TL'lik tabancaya bir PCP pompası (yaklaşık 6.649 TL'den başlıyor) eklendiğinde başlangıç maliyeti 31.000 TL'yi geçer.
Hatsan Mod 25: yaklaşık 3.510 TL, kapsül veya dolum yok. Hedef atışında sakin, tek tek atış isteyenler için.
Ekol S P92 ailesi: 735–872 g, yaklaşık 3.999–5.349 TL. Gerçekçi his için blowback, hız için sabit sürgü.
Hatsan Velox: 17 J, 55 cc tüp, yaklaşık 24.499 TL. Dolum ekipmanıyla birlikte bütçelenmeli.
Hatsan ve Ekol Karşılaştırmasında Fiyat Farkı Nasıl Değerlendirilmeli?
Kampseti'de stokta olan Hatsan havalı tabancalar yaklaşık 3.510 TL ile 24.899 TL arasında, Ekol P92 ailesi ise yaklaşık 3.999 TL ile 5.349 TL arasında. "Hatsan pahalı, Ekol ucuz" gibi bir genelleme yanıltıcı: en ucuz Hatsan (Mod 25), en ucuz Ekol P92'den yaklaşık 500 TL daha uygun. Fark markadan değil, Hatsan kataloğunun PCP modelleri de kapsamasından geliyor.
Hatsan'da yaylı Mod 25 ile PCP Velox arasında yaklaşık 7 kat fiyat farkı var.
Ekol S P92'de blowback yaklaşık 1.000 TL, yani yaklaşık %25 fiyat farkı yaratıyor.
Hatsan Mod 25 ailesi yaklaşık 3.510 TL ile 7.800 TL arasında; SuperTact ve Vortex versiyonları fiyatı ikiye katlıyor.
Altın işlemeli ES P92B versiyonları, düz renkli blowback'lilerden yaklaşık 350 TL daha pahalı.
Velox için pompa veya scuba tüp gerekir; bu, tabanca fiyatına en az 6.649 TL ekler.
Yaylı tabancada yalnızca saçma, CO₂'li tabancada kapsül başı yaklaşık 29–43 TL ek maliyet var.
Hatsan ve Ekol Model Tercihinde Yapılan Hatalar
Aynı Hatsan logosu altında 3.510 TL'lik yaylı ve 24.499 TL'lik PCP tabanca var.
Polimer blowback S P92, sabit sürgülü S P92'den 137 g daha ağır.
S P92'de blowback beyan edilen hızı 150'den 115 m/s'ye düşürüyor, fiyatı 1.000 TL artırıyor.
Velox'a dolum ekipmanı eklenince başlangıç maliyeti 31.000 TL'yi geçiyor.
Mod 25 ile Velox 1,25 kg, CO₂'li P92'ler 735–872 g. Fark elde belirgin.
17/25'lik şarjörlü blowback P92, 14'lük şarjörlü sabit sürgülüden daha yavaş atıyor.
Hatsan ve Ekol Model Seçimi Kontrol Listesi
- Yaylı, CO₂ veya PCP sistemden hangisini istediğimi belirledim.
- Blowback'in hız ve fiyat etkisini biliyorum.
- Toplam ağırlığı gram olarak karşılaştırdım.
- Tek atış ile şarjörlü yapıyı değerlendirdim.
- CO₂ kapsül veya PCP dolum maliyetini hesapladım.
- Kalibreyi (4,5 / 5,5 mm) kontrol ettim.
- Aynı model ailesindeki farklı versiyonlara baktım.
- Fiyatı yalnızca marka üzerinden karşılaştırmıyorum.
- Benzer mekanizmalı modelleri yan yana inceliyorum.
- Üreticinin güvenlik talimatlarını dikkate alıyorum.
Sık Sorulan Sorular
Hatsan ile Ekol havalı tabancalar arasındaki temel fark nedir?
Kampseti kataloğunda Hatsan tabancalar yaylı kırma namlulu ve PCP modellerden oluşuyor (yaklaşık 3.510–24.899 TL); Ekol'ün P92 ailesi ise CO₂'li ve sabit sürgülü ya da blowback'li (yaklaşık 3.999–5.349 TL). Asıl fark marka değil mekanizma; karşılaştırmayı aynı mekanizmadaki modeller arasında yapın.
Hatsan Mod 25 hangi mekanizmayı kullanıyor?
Mod 25 kırma namlulu, yaylı ve tek atışlı bir havalı tabancadır. Sert plastik gövde ve 160 mm çelik namluya sahiptir; 1,24 kg ağırlığında ve 370 mm boyundadır. Beyan edilen hız 4,5 mm'de 150 m/s, 5,5 mm'de 120 m/s'dir.
Hatsan Velox ile Mod 25 arasındaki temel fark nedir?
Mod 25 yaylı ve tek atışlıdır, yaklaşık 3.510 TL'dir. Velox ise 55 cc tüplü, 250 bar dolumlu, yarı otomatik bir PCP tabancadır; 17 J enerji beyan eder ve yaklaşık 24.499 TL'dir. İkisinin ağırlığı neredeyse aynı (1,24 ve 1,25 kg), Velox 80 mm daha kısadır.
Ekol S P92 ile S P92 Blowback arasındaki fark nedir?
Sabit sürgülü S P92 735 g, 216 mm ve 150 m/s beyan ediyor, 14'lük şarjörle geliyor ve yaklaşık 3.999 TL. Blowback'li S P92 ise 872 g, 215 mm ve 115 m/s, 17/25'lik şarjörle geliyor ve yaklaşık 4.999 TL. Blowback 137 g ağırlık ve 35 m/s hız kaybı getiriyor.
Blowback havalı tabanca daha iyi midir?
Gerçekçilik açısından evet, performans açısından hayır. Blowback sürgüyü hareket ettirmek için CO₂'nin bir kısmını harcar; Ekol S P92'de blowback'li versiyonun beyan edilen hızı sabit sürgülüden 35 m/s düşük. Gerçekçi his istiyorsanız blowback, hız ve kapsül ekonomisi istiyorsanız sabit sürgü daha uygundur.
Metal havalı tabanca polimer modelden daha kaliteli midir?
Malzeme tek başına kalite göstergesi değildir. Ekol P92 örneğinde polimer gövdeli blowback versiyon, sabit sürgülü versiyondan 137 g daha ağır; ağırlığı malzeme kadar mekanizma belirliyor. İsabeti ise namlu, valf ve mekanizma kalitesi belirler.
CO₂ ile PCP arasındaki temel kullanım farkı nedir?
CO₂'li tabancalar hazır 12 g kapsülle çalışır ve tipik olarak 3 J civarında enerji üretir. PCP tabancalar bir pompa veya scuba tüple 250 bara kadar doldurulan hava tüpüyle çalışır; Hatsan Velox 17 J beyan ediyor. PCP daha güçlüdür ama dolum ekipmanı gerektirir.
Havalı tabanca seçerken önce marka mı mekanizma mı değerlendirilmelidir?
Önce mekanizma. Aynı Hatsan markası altında yaklaşık 3.510 TL'lik yaylı Mod 25 ile yaklaşık 24.499 TL'lik PCP Velox bulunuyor. Mekanizmayı belirledikten sonra aynı sistemdeki farklı marka ve modelleri karşılaştırmak daha doğru sonuç verir.
Kataloğun verileri üç şeyi gösteriyor: Hatsan'ın içindeki mekanizma farkı (3.510 TL'lik yaylıdan 24.499 TL'lik PCP'ye) iki marka arasındaki farktan büyük; blowback, Ekol S P92'de 137 g ağırlık ve 35 m/s hız kaybı karşılığında gerçekçi his sunuyor; PCP ise tabancaya tüfek gücünü getirirken dolum ekipmanıyla birlikte bütçelenmesi gereken ayrı bir sınıf. Önce mekanizmayı seçin, sonra o mekanizmadaki markaları karşılaştırın.